Pn-Pt 09:00 - 19:00     Rezerwacje: 606 73 82 82

M. Rodziewiczówny 1, 04-187 Warszawa    RODO

Skontaktuj się z nami
Loading...
article_05

Zaćma (łac. cataracta)

Operacja zaćmy jest zabiegiem wykonywanym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Obecna technika operacyjna sprawia, że zabieg jest mało obciążającym dla pacjenta. Pacjenci, którzy operowani byli metodą fakoemulsyfikacji, już kilka godzin po operacji mogą wrócić do domu, a po kilku dniach możliwy jest powrót do pracy. Każdy pacjent powinien zgłosić się na badanie kontrolne następnego dnia po operacji w celu oceny stanu gałki ocznej, umiejscowienia sztucznej soczewki oraz wykluczenia wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Kolejna wizyta kontrolna powinna odbyć się w ciągu 2 tygodni od dnia operacji w zależności od przebiegu pooperacyjnego.

Niezbędnym elementem postępowania pooperacyjnego jest systematyczne stosowanie kropli przez 3 lub więcej tygodni.

Jaka dieta i środki ostrożności obowiązują po operacji zaćmy?

Po zabiegu operacyjnym należy podawać krople do oczu ściśle według zaleceń lekarza okulisty (przez około 3 tygodnie). Przed podaniem kropli należy umyć ręce. Nie należy zaciskać powiek ani uciskać gałki ocznej. Należy dbać o higienę okolicy gałek ocznych, nie stosować detergentów do przemywania okolicy gałki ocznej (należy stosować przegotowaną wodę lub sól fizjologiczną). Należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia włosów, aby detergent nie dostał się do operowanego oka. W przypadku problemów z zaparciami należy stosować środki ułatwiające wypróżnienie. Utrzymywanie diety nie jest wymagane po operacji zaćmy.

W przypadku wystąpienia dolegliwości, takich jak nagły spadek ostrości wzroku, bardzo silny ból gałki ocznej bądź innych należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty, nie czekając na wyznaczony termin!