Pn-Pt 10:00 - 19:00     Rezerwacje: 606 73 82 82

Osowska 84, 04-351 Warszawa    RODO

Skontaktuj się z nami
Loading...
article_03

Iniekcja doszklistkowa terapii anty-VEGF

W wysiękowej postaci AMD zalecane postepowanie polega na podawaniu jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez trzy kolejne miesiące – jest to faza nasycenia, po której następuje faza podtrzymująca. Należy wówczas, co miesiąc kontrolować ostrość wzroku pacjenta i wykonywać kontrolne badania OCT. Ponowną iniekcję należy podawać, jeśli u pacjenta wystąpi utrata ostrości wzroku przekraczająca 5 liter (na tablicy ETDRS lub jedną linię na tablicy Snellena).Odstęp pomiędzy dwiema dawkami nie powinien być krótszy niż 1 miesiąc.

Opis procedury iniekcji doszklistkowej.

Po miejscowym kroplowym znieczuleniu, przepłukaniu worka spojówkowego roztworem powidonu jodyny zakładamy sterylną rozwórkę na powieki i wykonujemy iniekcję leku do komory ciała szklistego w objętości 50 µl roztworu, przy użyciu jednorazowej cienkiej igły 30 gauge i 1 ml strzykawki 3 – 4 mm od rąbka rogówki w kwadrancie dolno- lub górno-skroniowym.

Zalecenia po zabiegu

Krople antybiotykowe stosujemy 3 dni przed oraz 4 dni po iniekcji.
Zabieg podania iniekcji doszklistkowej może wywołać przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Ponadto we wczesnym okresie może wystąpić niewielki ból oka, męty w ciele szklistym dopóki lek nie ulegnie wchłonięciu czy krwawienie podspojówkowe, które ma charakter przejściowy.
Natomiast w przypadku spadku ostrości wzroku, krwawienia do ciała szklistego, silnego bólu oka ze światłowstrętem należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty, nie czekając na wyznaczony termin!

Wskazania do iniekcji doszklistowej obejmują:

  • leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD, ang. age-related macular degeneration),
  • leczenie zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki (DME, ang. diabetic macular edema) niereagującym na uprzednią fotokoagulację laserową,
  • leczenie obrzęku plamki w przebiegu zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.